top of page

Oficiální název:                               Aeroklub Vlašim, z.s.

Sídlo/adresa:                    Domašín 273 – Letiště, 25801 Vlašim

 

 

Krátký popis historie: 

Počátky organizovaného létání ve Vlašimi se datují od 15.8.1945, kdy byla ustanovena pobočka Českého národního aeroklubu ve Vlašimi. V létech 1952-53 se začalo s budováním letiště u Radošovic, následně byl postaven dřevěný hangár z materiálu, který věnovala Zbrojovka Vlašim – dnešní Sellier&Bellot. Tehdy byl také založen Závodní aeroklub zbrojovky Vlašim a zakoupen motorový letoun Piper Cub OK YHD.

 

Prvním vlašimským pilotem-instruktorem byl Bohumil Spálenka, po něm vedl klub Jiří Mančal s týmem instruktorů. V aeroklubu se naučili létat řádově stovky lidí, část z nich se stala piloty vojenských letadel a vrtulníků, dopravních letadel nebo nás reprezentují v letecké akrobacii a plachtění.

Informace o současnosti: 

          

Dnes je provozovatelem veřejného vnitrostátního letiště Město Vlašim. O provoz a údržbu se starají členové našeho spolku.

Letiště slouží nejen pro všechny příznivce leteckého sportu, ale také jako brána do města nebo místo pro přistání záchranných vrtulníků a letadel IZS pro potřebu všech občanů v regionu.

Funguje zde letecká škola, která slouží mladým adeptům létání ze širokého okolí.

bottom of page