© 2018 AK VLAŠIM

Oficiální název:                               Aeroklub Vlašim, z.s.

Sídlo/adresa:                    Domašín 273 – Letiště, 25801 Vlašim

 

 

Krátký popis historie: 

Počátky organizovaného létání ve Vlašimi se datují od 15.8.1945, kdy byla ustanovena pobočka Českého národního aeroklubu ve Vlašimi. V létech 1952-53 se začalo s budováním letiště u Radošovic, následně byl postaven dřevěný hangár z materiálu, který věnovala Zbrojovka Vlašim – dnešní Sellier&Bellot. Tehdy byl také založen Závodní aeroklub zbrojovky Vlašim a zakoupen motorový letoun Piper Cub OK YHD. Prvním vlašimským pilotem-instruktorem byl Bohumil Spálenka, po něm vedl klub Jiří Mančal s týmem instruktorů. V aeroklubu se naučili létat řádově stovky lidí, část z nich se stala piloty vojenských letadel a vrtulníků, dopravních letadel nebo nás reprezentují v letecké akrobacii a plachtění.

Informace o současnosti:           

Dnes je provozovatelem veřejného vnitrostátního letiště Město Vlašim,  letiště slouží jako brána do města a místo pro přistání záchranných vrtulníků a letadel IZS pro potřebu všech občanů v regionu. O provoz a údržbu se starají členové našeho spolku.

Funguje zde letecká škola, která slouží mladým adeptům létání z širokého okolí. Patří velký dík vedení města a minulému předsedovi aeroklubu Ing Zdeňkovi Čermákovi, kteří po šestileté přestávce (2010-2016) letiště znovuotevřeli a zachovali ho tak pro budoucí generace.

Současným předsedou je František Vilímovský a vedoucím letového provozu René Pícha, pod jejichž vedením roste nejen členská základna, ale i počet letadel v hangaru.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon